Angażujące posty
- Magdalena May
- 11 mar 2022
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 maj 2022
Chyba wszystkie dostępne kursy Social Media i osoby, które te kursy prowadzą, a także ci, którzy je powielają, powtarzają, żeby tworzyć angażujące treści. "Angażujące", czyli jakie?
Przez pewien czas większość fanpage moich klientów, były profilami, które dopiero powstały lub zostały stworzone stosunkowo niedawno. Miały małe grono odbiorców, które średnio albo wcale nie wyrażało zaangażowania*. Firmy nie były jeszcze znanymi na rynku markami, a pierwszymi lajkującymi, komentującymi i udostępniającymi, byli znajomi (i to jest okay, ponieważ dzięki temu już na tym etapie działaniami organicznymi [czyli bezpłatnymi] docieramy do szerszego grona potencjalnych klientów!).
*Zaangażowana grupa odbiorców, czyli chętnie komentująca i udostępniająca nasze treści – organiczne dojście do takiego pułapu zwykle zajmuje sporo czasu i częściej dotyczy jednak marek osobistych/influencerów (ponieważ komentujący wiedzą, z kim rozmawiają, nie piszą "do firmy" ). Dobrze więc wspierać swoje profile reklamami lub/i samemu udzielać się u innych, aby zostać zauważonym i nakierować odbiorców na swój fanpage – ludzie aktywnie odwzajemniają działania, np. komentarz za komentarz, lajk za lajk. Istotne w tym wszystkim jest to, żeby wchodzić w interakcję z kontami, które mogą pomóc nam się rozwijać, a być może i podejmą się współpracy (np. wzajemnej promocji czy wymiany barterowej).

W moim rozumowaniu "angażujące" posty są:
szczere (zawierają emocje) – opowiadają o tym, co myślisz,
prawdziwe – opowiadają o tym, co robisz/czym się zajmujesz/jak tworzysz,
estetyczne – treści bez błędów, otulone dopasowaną grafiką,
częste (zapewniające ruch) – minimum 2-3 posty w tygodniu,
wspierane przez inne działania (m.in.. relacje z dnia codziennego Twojego lub firmy, reelsy czy komentowanie na profilach innych osób).
Mogą to być również posty konkursowe (zgodne z regulaminem Facebooka – nienakłaniające do lajkowania czy udostępniania profilu!) lub typu wybór (np.: "Co lubisz bardziej – lato czy zimę?" – jednak warto mieć świadomość, że tego typu treści zwyklenie przekładają się na sprzedaż, a jedynie [i aż] na algorytm, który "zauważa" profil i kategoryzuje go jako interesujący).
Najlepiej bądź sobą. Zawsze. W imię idei, że za każdą firmą stoją ludzie.
Jednak, żeby były skuteczne, trzeba spełnić jeden istotny warunek warunek – treści tych postów powinny być odpowiednio wspierane przez inne działania, tworząc moją ulubioną synergię. Bo co z tego, że stworzysz "idealny" pod względem technicznym post, jeśli nikt nie będzie wiedział o jego istnieniu?
Co powinny zawierać posty?
W dużej mierze znaczenie mają mechanizmy zastosowane w treści. Jednakże według mnie głównym miernikiem sukcesu prowadzenia fanpage, jest stosunkowo wysoka aktywność na profilu. Codziennie dodawanie relacji, bardzo mocne zaangażowanie się w internetowe życie, wchodzenie w kolaboracje z innymi osobami w sieci, częste udzielanie się na grupach internetowych, sporo komentarzy pod wpisami innych mniej lub bardziej znanych osób. Dbanie o dobry content oraz wysokiej jakości zdjęcia i filmy. Ciekawe są również zastosowania mechanizmów społecznych (zaczerpniętych z socjologii), technik sprzedaży (często stosowanych w postach), bycie na bieżąco z trendami internetowymi i tworzenie podobnych treści w odpowiednim czasie, które same popłyną na fali mody.
Mechanizmy pomagają, mimo wszystko uważam, że najważniejsza w postach jest prawdziwość, osobiste case study (historie własne na przykładach z życia), dobra prezentacja usługi/produktu, jakość, szacunek do osób w internecie. Im bliżej odbiorcy jesteśmy, tym mniej mechanizmów musimy zastosować.
Social Media to w moim rozumowaniu budowanie długotrwałych relacji i zaufania odbiorcy do naszej marki lub osoby.
A skoro już wspominam o mechanizmach, warto, żebym je wymieniła – mogą Ci się przydać. Ważne, żeby w żaden sposób Cię nie blokowały, a raczej wychodziły naturalnie przy tworzeniu contentu. Dobrze je znać – może po przeczytaniu tego artykułu będą stanowiły dla Ciebie pewien rodzaj szablonu, dzięki któremu łatwiej Ci będzie stworzyć post? Tylko się nie zafiksuj, żeby kurczowo trzymać się zasad, ponieważ treść wyjdzie nienaturalnie. :)
Mechanizmy zawarte w postach według Diamond Speech:
formuła posta:
- zajawka/tytuł (który przyciągnie uwagę),
- problem/zagadnienie (utożsamienie odbiorcy z tematem),
- rozwinięcie treści (storytelling, przykład działania produktu/usługi, historia, opowieść, opis),
- rozwiązanie problemu/zagadnienia (poprzez zastosowanie Twojego produktu/usługi),
- CTA – Call To Action (zakończenie posta poprzez wezwanie do działania, np. „ZADZWOŃ”, „DOKONAJ ZAKUPU”, „kup DZIŚ – promocja trwa tylko do północy!”, „Zarejestruj się, korzystając z podanego linka…” i inne podobne),
- hashtagi tematyczne,
techniki sprzedażowe:
- stosowanie reguły niedostępności (np.: „Wyjątkowa wersja limitowana produktu tylko dla 100 osób!”, „W przedsprzedaży mamy tylko 100 sztuk! Łap okazję!”, „Zniżka tylko dla 15 pierwszych klientów!”, „Zostało już tylko 40 sztuk, zdążysz, zanim inni wykupią cały towar?!”,, „Nie pozwól, żeby ktoś Cię uprzedził!”),
- promocje (np. „W lutym 2021 z kodem „DS” każda wysyłka GRATIS, „Kup to, a tamto otrzymasz w PREZENCIE),
- społeczny dowód słuszności („Zobacz, Kasia już skorzystała i jest zadowolona z efektów!” lub rekomendacje),
- zasada sympatii (np. tworzenie live, podczas których interesujemy się potencjalnymi lub/i obecnymi klientami; tworzenie wpisów, w których wskazujemy, że na co dzień mamy te same problemy, co nasi klienci),
rady/opisy eksperckie.
Dobrze, aby posty wspierać emotikonami. Są wtedy ciekawe i kolorowe – przyciągają uwagę + mówimy pismem obrazkowym – klient teoretycznie nie musi czytać, wystarczy, że zobaczy odpowiednio dopasowane do treści posta obrazy.
Przydatny tip sprzedażowy – dodawanie gratisu do Twojego produktu lub usługi bardziej zachęci klienta do zakupu, niż obniżka – w końcu dostanie 2 w cenie 1.
W zależności od Twojej grupy odbiorców, możesz ich również delikatnie edukować (np. w przypadku szkoły językowej – bezpłatne krótkie lekcje online na profilu), doradzać w wyborze (dostosowując komunikację pod konkretnego klienta), pokazywać zalety produktu (na przeróżne sposoby).
Zdecydowanie warto „prosić” o pozostawienie komentarza, polubienia czy udostępnienie posta (bez ogłaszania konkursu!), ponieważ odbiorcy czytając tekst, mają poczucie, że treść jest skierowana bezpośrednio do nich i poniekąd czują się zobowiązani lub po prostu będą chcieli Ci pomóc dotrzeć do większej społeczności.
To jak? Udostępnisz mój wpis u siebie? :)
Powodzenia!
Jeśli wiedza zawarta w artykule wydaje Ci się interesująca lub przydatna, wesprzyj moje działania, stawiając małą biznesową kawę. Z góry dziękuję! - > https://buycoffee.to/diamondspeechmm
Comments